Wednesday, August 22, 2007

Firefox Leads The Way

Recently, I read reports about Firefox gaining significant market share among browsers, "even surging up to 28% share in Europe". Guess what, it's even more surprising with my servers!

Here are the statistics for the last month for my homepage (www.fuxoft.cz): Firefox has 43% share, more than MSIE!!You can argue that www.fuxoft.cz attracts people who used to hack 8-bit computers, i.e. non-idiots who don't use MSIE.

The same can probably be said about this very blog (blog.fuxoft.cz) where the Firefox share is even higher, over 52%!!!But how can you explain the statistics for FFFILM? That's my blog about movies (in Czech), whose visitors have nothing to do with Linux or Open Source. And yet, Firefox's share is 43%, again higher than MSIE's!!!How can this be? The data is provided by Google Analytics and the sample is statistically very sound (hundreds of thousands of impressions).

8 comments:

Anonymous said...

Možná rozdíly jsou někde jinde. A to ve firmách. Spousta firemních počítačů (obzvlášť u větších společnosti) je "vybavena" pouze MSIE. A zaměstnanci ani netuší co je to ten Firefox. Spousta zaměstnanců využívá v práci počítač k tomu, k čemu byl předurčen a proto ani nemají potřebu cokoliv jiného instalovat a používat. Tito lidé dělají rozdíl mezi "oficiálními" a "soukromými" statistikami;)

František Fuka said...

Proc by si melo FFFILM cist vice lidi z domova a mene lidi z prace, nez je obvykle u jinych serveru??

Michal Pelikán said...

Ja si Frantisku spis myslim, ze FFFILM ctou hlave tvoji fanousci (tj. non-lamas) nez fanousci filmu.

nevym said...

A já si zase myslím, že IE 7 není vůbec špatný prohlížeč.
Sám sice používám Operu, ale tahle nová verze MSIE je fakt povedená (a mnohem rychlejší než Firefox).

Anonymous said...

Ja se pripojuju z prace pres IE a z domu pres Operu.Vyhravam neco? ;-)

Anonymous said...

no...treba u nas v praci (70 zamestnancu, normalni firma) maji vsichni nainstalovany Firefox....nevim proc, ale je to tak

patryka said...

jeden muj amickej kamos, co dela optimalizace u googlu mi jednou rikal, ze kazdych 657 otevreni google v exploreru se rovna jednomu mrtvemu ITakovi u nich. tak snizuju umrtnost..

Evilda said...

It so easy. When you go to FuXoft you will use FirefoX